Czy aparat ortodontyczny jest dla mnie? Przekonaj się.

Aparat ortodontyczny to ostatnio bardzo popularna rzecz. Służy on w głównie w dwóch celach, niektóre osoby zakładają go po to, żeby wyglądać ładnie, jedynie właściwie ze względów czysto estetycznych, ale ortodonci i dentyści polecają także aparat ortodontyczny, dlatego, że zęby, które nie są proste są trudniejsze do utrzymania w nich higieny, a więc częściej się psują.

To najczęściej właśnie dentysta pierwszy kieruje na konsultacje ortodontyczne. Robi to, gdy zauważy wadę zgryzu, ale dopiero po wyrośnięciu zębów stałych. Przy mlecznych, jeśli w ogóle to stosuje się aparaty ruchome, czasowe a nie stałe. Jeśli jednak nie skorzystaliśmy z pomocy ortodonty jako dzieci to też nic straconego, aparat można nosić właściwie w każdym wieku. Zapytaj ortodonty, a na pewno rozwieje wszystkie wątpliwości. Aktualnie nie musimy się nawet martwić tym, że aparat będzie widoczny i nie będziemy się prezentować elegancko, co zwłaszcza w niektórych zawodach może być bardzo ważne. Na szczęście jednak istnieją też aparaty wewnętrzne, a nie tylko zewnętrzne. Te wewnętrzne, jak nazwa wskazuje zakłada się po wewnętrznej stronie zębów, a więc nie rzucają się w oczy.

Ale również technologia aparatów zewnętrznych idzie do przodu i wyglądają one coraz bardziej estetycznie. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy sensownym jest w naszym przypadku wybierać się do ortodonty to przy najbliższej kontroli porozmawiajmy o tym z naszym dentystą. Pomimo, że dentysta to inna specjalizacja to jednak na pewno będzie nam w stanie przynajmniej wstępnie doradzić. Reszta już pozostaje w rękach ortodonty. Najważniejsze, żebyśmy nie bali się zapytać i czerpać wiedzy, zarówno od dentysty, jak i ortodonty. Są oni po to, żeby nam pomagać. Poza tym stomatolog olkusz przed założeniem aparatu musi dokładnie wyleczyć nasze zęby, żeby potem nie było z nimi problemów.