Densytometr umożliwia najszybszą diagnostykę

Nowoczesne badania pozwalają na szybka i prawidłową diagnostykę. Lekarze lubią z nich korzystać, ponieważ dzięki nim ich praca jest skuteczniejsza i prostsza. Pacjenci odnoszą wiele korzyści z każdego nowego urządzenia, w jakie wyposaży się ich gabinet.

Osteoporoza, czyli uważaj na swoje kości

To właśnie dzięki kościom możemy wykonywać wiele czynności. Na nich utrzymuje się całe nasze ciało, możemy chodzić, biegać, poruszać kończynami, głową, przyjmować postawę wyprostowaną. Jak to jednak bywa ze wszystkimi naszymi organami, czy innymi częściami ciała, również nasze kości mogą chorować lub doznawać urazów. Urazy mają przyczynę zewnętrzną i są to złamania, zwichnięcia i skręcenia. Zazwyczaj ich leczenie nie zajmuje wiele czasu, chyba, że osoba jest w starszym wieku lub dany uraz jest bardzo skomplikowany. Gorzej jest z chorobami, które atakują nasze kości od wewnątrz. Schorzeń układu kostnego jest wiele, ich prawidłowa diagnostyka, w której wykorzystuje się między innymi densytometr jest podstawą prawidłowego leczenia. Bardzo popularną chorobą jest osteoporoza, dotyka coraz młodszych osób. Objawami tej choroby wewnętrznymi są ubytki w kościach. Potocznie mówiąc dziury. Niełatwo jest szybko ją wykryć, ponieważ we wczesnej fazie przebiega bezobjawowo, a gdy nic na chorobę nie wskazuje, raczej rzadko decydujemy się na badania kości.

Pierwsze objawy

Trochę później pojawiają się już pierwsze dolegliwości, takie jak bóle kości długich, obniżenie wzrostu, a także niebezpieczne złamania przy nawet niewielkich urazach. Nasze kości stają się kruche, słabe, łamliwe. Wtedy powinniśmy, jak najszybciej udać się do lekarza po skierowanie na badanie, które wykona specjalista. Densytometr określi gęstość naszych kości, dzięki czemu będziemy wiedzieli, jak bardzo są one podatne na złamania, jakie jest stadium choroby. Leczenie to przede wszystkim stymulowanie kości do odbudowy, między innymi poprzez prawidłową dietę, a także przez działania fizjoterapeutyczne. Osteoporoza nie jest bardzo niebezpieczną chorobą, jeśli odpowiednio szybko się zacznie leczenie. Ważna jest również profilaktyka, pamiętajmy, żeby od dziecka dbać o dietę, która będzie dbać o nasze kości. Bardzo ważne jest jedzenie produktów bogatych w nabiał, a także w witaminę D. Jeżeli nasze badanie densytometrem wykaże braki w kościach, wtedy lekarz zaleci nam konkretne działania, leczenie, dietę, zabiegi.

W zdrowym ciele

Zdrowe kości pozwalają nam nie tylko normalnie funkcjonować na co dzień, ale również uprawiać bardziej forsowne aktywności fizyczne, a jest to coraz częstsze. Ludzie chcą biegać, uprawiać sporty, fitness, czy pływanie. Właśnie dlatego, warto działać i badać się regularnie, a pierwsze objawy potraktować bardzo poważnie, od razu udać się do lekarza, by nie doszło do nieprzyjemnych złamań, które same w sobie mogą skutkować długim leczeniem. Tak, jak dbasz o całe swoje ciało, tak też dbaj o swoje kości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *