Dobry stomatolog z Tych: 3 złe nawyki, które niszczą nasze zęby

Niestety, każdy z nas ma jakieś złe nawyki. Które z nich negatywnie wpływają na stan naszych zębów? Jeśli chcesz znasz odpowiedź na to pytanie, to w takim razie koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Zobacz, czy masz nawyki, które niekorzystnie wpływają na Twoje zęby.

Zły nawyk numer 1: Podpieranie brody

W momencie, gdy jesteśmy znudzeni lub zamyśleni, bardzo często posiłkujemy się ręką, aby podpierała ona nasz podbródek. Jest to przyzwyczajenie, które stosujemy najczęściej w pracy, w szczególności, jeśli pracujemy przed komputerem. Dlaczego jest to zły nawyk? Wynika to z tego, że w takiej pozie mocniej zagryzamy zęby, a to z kolei prowadzi do tego, że mocniej się naciskają na siebie. Także zgrzytanie zębów w momencie, gdy jesteśmy na coś lub na kogoś źli, ma podobne efekty. A od tych złych nawyków dzieli nas jeden krok do poważnych problemów ze szkliwem. Jak informuje dobry stomatolog z Tych, zgrzytanie zębów i ich nerwowe zaciskanie, które pojawia się najczęściej nocą, może spowodować pękniecie szkliwa, a nawet doprowadzić do starcia się koron zębowych. Te choroby mogą znacznie wpłynąć na nasz stan zdrowia. W takich przypadkach pacjenci borykają się z bólami głowy lub zębów, z ich nadwrażliwością.

Zły nawyk numer 2: Żucie gumy

Drugim bardzo poważnym nawykiem, który może doprowadzić do opłakanych konsekwencji, jest żucie gumy. Dla wielu z nas jest to nałóg albo sposób, aby rozładować codzienny stres. Nie wiemy za to, ile szkód mogą one wyrządzisz. Nadużywanie gum do żucia jest prostym sposobem, aby nadwyrężyć staw skroniowo-żuchwowy lub przerost żwaczy, czego efektem może być asymetria twarzy. Jednak czy samo żucie gumy jest złe? Nie – odpowiada dobry stomatolog Tychy – ale tylko pod warunkiem, że samą gumę żujemy kilka minut i stawiamy na bezcukrowe gumy do żucia.

Zły nawyk numer 3: zęby wykorzystywane jako narzędzie

Bardzo złym nawykiem jest wykorzystywanie zębów jako narzędzie. A, niestety, nagminnie to robimy. Nasze zęby w wielu sytuacjach zastępują nam nożyczki lub kombinerki do rwania nici lub sznurków, do ucinania taśmy klejącej, czy otwierania zafoliowanych produktów. Niestety, mamy również tendencję do trzymania w ustach różnego rodzaju pomocy biurowych i naukowych, do których wlicza się długopisy, ołówki, linijki, czy szpilki. Jeśli chodzi o tę materię to nasza pomysłowość nie zna granic. Niestety, niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że każdy kontakt zęby z twardym przedmiotem może doprowadzić do pięknienia szkliwa lub ukruszenia zęba.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *