Dobry stomatolog z Tych podpowie, jak leczyć próchnicę

Próchnica to stosunkowo częste schorzenie, które dopada wiele osób. Jej usunięcie nie jest specjalnie trudne w początkowym etapie. Nieleczone schorzenie może jednak spowodować większe komplikacje, a jedynym sposobem na uratowanie zęba w zaawansowanym stadium jest w takim przypadku leczenie kanałowe.

Nie dopuść do rozwoju próchnicy

Bardzo ważne jest, by regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Próchnica w początkowym stadium jest bardzo prosta do usunięcia. Można skutecznie zahamować rozwój bakterii. Każdy dobry stomatolog Tychy wie, że najważniejsza kwestią w zapobieganiu chorobom zębów jest przede wszystkim profilaktyka. Co ważne, usunięciu drobnego ubytku nie wymaga borowania. W przypadku tzw. próchnicy początkowej wystarczy jedynie remineralizacja szkliwa. Metoda polega na tym, że niewielkie odbarwienie płytki nazębnej i braki w szkliwie oczyszcza się, nakładając żel lub lakier zawierający związki fluoru. Preparat ma za zadanie stworzyć odpowiednie warunki do odbudowy szkliwa. Co ważne, taka metoda w ogóle nie boli i nie wymaga borowania, co powie każdy dobry stomatolog z Tych. Ważne jest jednak, by jak najszybciej podjąć się realizacji zabiegu i regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. W ten sposób można zachować zęby w dobrym stanie na całe lata. Jest to bardzo ważne. Jeśli ubytek rozwinie się bardziej, jego wyeliminowanie będzie wymagało prac w obrębie nera zębowego, co jest już bardzo bolesne. Stąd tak ważne jest, by nie zaniedbywać wizyty w gabinecie dentystycznym, bo może się to źle skończyć.

Co w przypadku większej próchnicy?

W przypadku, kiedy próchnica jest większa sam preparat z fluorem już nie wystarczy. Konieczne będą prace w obrębie szkliwa zębowego. Może się to niestety wiązać z bólem. Leczenie polega na tym, że trzeba oczyścić ubytek z bakterii. W tym celu konieczne jest borowanie zęba, które jest bolesne i długotrwałe. Następnie ubytek wypełnia się plombą. Najczęściej stosuje się wypełnienie światłoutwardzalne, które jest trwałe i dostosuje się pod względem kolorystycznym do reszty zębów. Jest to najczęściej spotykana technika. Czasem zdarza się jeszcze, że dentyści stosują amalgamat. To nic innego jak wyplenienie z rtęci i opiłków metali. Choć jest stosowane do dziś, bo jest refundowane przez NFZ, to jednak nie ma najlepszych opinii. Według niektórych rtęć wewnątrz zęba może być szkodliwa dla zdrowia. Poza tym, amalgamat nie dopasowuje sie kolorystycznie do reszty zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *