Jak wypełnić PIT przez Internet?

Składanie zeznań podatkowych coraz częściej odbywa się przez Internet. W dobie jego powszechnego dostępu, jest to o wiele bardziej atrakcyjne rozwiązanie niż stanie w kolejkach w urzędzie tylko po to, aby złożyć PIT. W dodatku elektroniczne wypełnianie dokumentu jest bardzo intuicyjne, szybkie oraz pozwala na uniknięcie sporej masy błędów. Każdy powinien dać sobie radę z samodzielnym rozliczeniem. Zatem jak wypełnić PIT przez Internet krok po kroku – http://ksiegowy.gliwice.pl/jak-wypelnic-pit-przez-internet/?

Wybierz sposób rozliczenia się

Istnieje kilka metod wypełnienia zeznania podatkowego. Jedną z podstawowych jest rządowy program e-Deklaracje. Korzystając z kreatora formularzy, rozliczamy się online lub za pomocą programu na pulpicie komputera. Wcześniej trzeba pamiętać o założeniu indywidualnego konta na Portalu Podatkowym.
Oczywiście, to jeszcze nie wszystko. WP Money udostępnił bezpłatne narzędzie, jakim jest Program PIT. Pozwala on na bezpieczne oraz szybkie przesłanie dokumentu do urzędu skarbowego. Ponadto jeśli wybierzemy wersję z przewodnikiem, wskaże nam on pola do obowiązkowego wypełnienia, a także umożliwi uwzględnienie dodatkowych informacji, takich jak ulgi i odliczenia.

Podatnik odpowiada za wprowadzone dane

Niestety, nawet podczas rozliczania się online odpowiedzialność za wypełniony PIT spada na podatnika. Co prawda, urząd może wprowadzić sam większość danych, jednak podczas wpisywania dodatkowych informacji, trzeba dokładnie sprawdzić czy się nie pomylił, oraz w razie potrzeby je zmienić. Tym bardziej, że w momencie wysłania dokumentu, osoba składająca zeznanie ponosi od tej pory za nią pełną odpowiedzialność. Narzędzia online nie zwalniają nikogo z obowiązku wobec fiskusa, a jedynie mają na celu pomoc w dokumentacji.

Jeśli wkradnie się błąd i go zauważymy, należy jak najszybciej wysłać korektę, zanim znajdzie go urząd. Dobrym pomysłem może też być skontaktowanie się z wykwalifikowaną osobą. Wypełnienie PIT-a dalej będzie szybkie jak wcześniej, a księgowa Gliwice jedynie sprawdzi czy aby na pewno wszystko się zgadza. Mimo wszystko dalej oszczędzamy mnóstwo czasu, a w przypadku ewentualnej pomyłki-także nerwów.

Kto może składać deklaracje online?

Może to zrobić każda osoba fizyczna we własnym imieniu, jak i cudzym (tzw. pełnomocnictwo). Istnieje także możliwość rozliczenia się z małżonkiem lub po prostu indywidualnie.

Przygotuj się przed przystąpieniem do wypełniania

Potrzebne będą takie informacje o podatniku, jak imię, nazwisko, numer PESEL, data urodzenia, kwota przychodu sprzed dwóch lat oraz dane o uzyskanych w trakcie roku przychodach, potrąconych zaliczkach, i składkach na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne. W przypadku takiego niezbędnego, pełnego kompletu informacji, złożenie deklaracji za pomocą Internetu nie wymaga posiadania e-podpisu. Weryfikacja podatnika odbywa się za pomocą wyłącznie tych danych.

Zwrot podatku po internetowym rozliczeniu

Oczywiście, przy rozliczaniu się online nie zostaniemy pominięci i także otrzymamy zwrot podatku. Im szybciej złożymy dokumenty, tym szybciej pieniądze pojawią się na naszym koncie, a dokumenty online bezpośrednio trafiają do systemu urzędu skarbowego, przez co ten czas skraca się jeszcze bardziej.

Przysługujące ulgi

Jest ich akurat sporo i warto je wziąć pod uwagę podczas rozliczenia. Na początek ulga na Internet -jeśli korzystamy z niego od 2013 r., mogą zostać odliczone wydatki do kwoty 760 zł (nie obejmuje to np.montażu, jedynie faktu korzystania z internetu). Również rodzice powinni bliżej przyjrzeć się ulgom prorodzinnym, ponieważ mogą otrzymać kwoty w tysiącach. Jeśli oddajemy krew, jej ilość (w litrach) mnożymy razy 130 zł i wychodzi przysługująca nam kwota. W takim przypadku do zeznania podatkowego należy dołączyć PIT-O oraz przez 5 lat przechowywać zaświadczenie z miejsca, w którym krew została pobrana na wypadek kontroli z urzędu. Natomiast z ulgi rehabilitacyjnej korzystają niepełnosprawni oraz podatnicy, którzy taką osobę utrzymują. Niepełnosprawny nie może jednak mieć większych dochodów rocznych niż 9120 zł. W dodatku nie ma obowiązku dokumentowania kosztów opieki fakturami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *