Kto powinien regularnie mierzyć ciśnienie krwi?

Pomiar ciśnienia tętniczego jest prostym i nieinwazyjnym badaniem, które pozwala wykryć wiele chorób na ich wczesnym etapie. Badanie to zaleca się więc każdemu, nawet osobom, które nie skarżą się na żadne dolegliwości. Warto jednak podkreślić, że jest kilka grup, które badanie to powinny wykonywać codziennie – nie tylko pod kontrolą lekarza, ale również na własną rękę w domu.

Kobiety w ciąży

Pomiar ciśnienia tętniczego jest bardzo ważny przez cały okres ciąży. Kobiety oczekujące potomstwa powinny więc wyposażyć się w ciśnieniomierze, które im to ułatwią. Panie w stanie błogosławionym są bowiem silnie narażone na wystąpienie nadciśnienia tętniczego indukowanego ciążą, które jest zwiastunem rozwijania się bardzo groźnej choroby, zwanej zatruciem ciążowym bądź gestozą. Regularne korzystanie z ciśnieniomierza pozwoli ciężarnym wykryć wczesne odchylenia wysokości ciśnienia i powiadomić o nich lekarza zanim on sam je zauważy. Pomiary te umożliwią również określenie, czy wzrost ciśnienia jest jednorazowy, czy też ma on charakter stały.

Osoby w podeszłym wieku

Codzienne kontrole ciśnienia krwi są bardzo ważne u wszystkich osób w podeszłym wieku. Osoby, które przekroczyły 70 rok życia, powinny mieć w swoich domach ciśnieniomierze, dzięki którym będą mogły regularnie sprawdzać, czy nie grozi im zawał serca bądź udar mózgu. Seniorzy, którzy przeszli już jedną z tych chorób, powinni korzystać z ciśnieniomierza co najmniej raz dziennie.

Osoby żyjące w stresie

Jak wiadomo, stres silnie wpływa na poziom ciśnienia tętniczego. Osoby, których tryb życia sprawia, że są narażone na duże zdenerwowanie każdego dnia, powinny regularnie kontrolować swoje ciśnienie. Ciśnieniomierz pozwoli im bowiem wykryć pierwsze symptomy rozwijania się u nich wielu chorób cywilizacyjnych, które prowadzą między innymi do rozległych zawałów serca. Pomiarów powinny dokonywać wszystkie chronicznie zestresowane osoby bez względu na wiek.

Nie tylko zbyt wysoki poziom

O regularnej kontroli poziomu ciśnienia tętniczego powinny pamiętać nie tylko te osoby, które chorują na nadciśnienie, ale i te osoby, które cierpią z powodu zbyt niskiego ciśnienia krwi. Korzystając z ciśnieniomierza, można bowiem zauważyć, kiedy poziom ciśnienia spada zbyt nisko i wpłynąć na jego podwyższenie np. poprzez większe nawodnienie organizmu bądź poprzez wypicie filiżanki kawy. Zbyt niskie ciśnienie jest groźnym stanem, gdyż znacząco zwiększa ono ryzyko omdlenia i nieszczęśliwego wypadku. Niski poziom ciśnienia jest bardzo groźny na przykład dla kierowców i operatów maszyn budowlanych, którzy mdlejąc, mogą stracić kontrolę nad pojazdem i nieświadomie skrzywdzić osoby znajdujące się w ich pobliżu. Warto więc pamiętać o regularnych badaniach za pomocą ciśnieniomierza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *