Leczenie boreliozy: Problem, którego nie można zlekceważyć

Zostałeś ugryziony przez kleszcza? A może byłeś niedawno w lesie lub na łące i czujesz, że masz podwyższoną temperaturę? To mogą być oznaki boreliozy. Nie lekceważ ich i udaje się do specjalisty, aby zobaczyć, czy zostałeś zarażony tą chorobą.

Wizyta u lekarza to absolutna podstawa

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo poważną, a zarazem niebezpieczną chorobą jest borelioza. Nieleczona może doprowadzić nie tylko do wielu powikłań i chorób na całe życie, ale również może nam odebrać życie. Dlatego też, mimo licznych nawoływań mediów do nielekceważenia problemu, wiele Polaków wciąż jej nie docenia, a w końcu leczenie boreliozy jest bardzo ważne. Czym w takim razie jest owa borelioza? Jest to choroba zakaźna, a zostaje ona wywoływana przez bakterie z rodzaju Borrelia. Jej głównymi nosicielami są kleszcze, choć zdarza się również tak, że może nas ją zarazić komar lub meszki. Są to zdecydowanie bardziej rzadkie przypadki, jednak i takie się zdarzają. Niestety, wykrycie, a co za tym też idzie leczenie boreliozy, może nastręczać wielu kłopotów. Wynika to z tego, że jej objawy nie są jednoznaczne nawet dla lekarza. Specjaliści bardzo często ją mylą z przeziębieniami lub grypą, ponieważ do jej głównych oznak należą wysoka temperatura lub bolące stawy. Jedynym objawem, który może naprowadzić lekarza na to, że jest to borelioza, jest tak zwany rumień wędrujący. Jest to nic innego jak zaczerwienienie skóry, który jest nie tylko ciepłe, ale także, gdy go dotykamy to odczuwamy ból.

W jaki sposób leczy się boreliozę?

Gdy już choroba zostaje wykryta, bardzo w tym celu pomaga przeprowadzenie specjalnych badań diagnostycznych, wtedy lekarz przepisuje nam odpowiednie antybiotyki, które pomogą nam wrócić do zdrowia. Warto tutaj wspomnieć o tym, że, niestety, u każdej osoby leczenie przebiega inaczej. Niektórzy powracają do zdrowia po kilku tygodniach, a inni muszą się borykać z problemem kilka miesięcy. Skąd wynika taka różnica czasu? Przede wszystkim rolę odgrywa tu czas wykrycia choroby. Jeżeli długo zwlekaliśmy z pójściem do lekarza lub on nas błędnie zdiagnozował, wtedy leczenie boreliozy potrwa znacznie dłużej. Wpływ na nasz powrót do zdrowia ma również nasz układ odpornościowy i ogólny stan naszego organizmu. Jeżeli szybko nasz organizm się regeneruje, wtedy logiczne jest to, że rekonwalescencja zajmie nam znacznie mniej czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *