Operacja zaćmy NFZ czas oczekiwania – czy warto czekać?

Oczekiwanie na różne zabiegi w polskich szpitalach to już legenda. Niestety, dużo łatwiej jest dostać od lekarza skierowanie na operację, niż tej operacji doczekać. Mniejszy problem jest wówczas, gdy jest to na przykład operacja zaćmy NFZ czas oczekiwania wówczas nie ma aż takiego znaczenia, ponieważ zaćma wywołuje jedynie dyskomfort codziennego funkcjonowania, a nie zagrożenie życia. Jeśli potrzebna jest operacja zaćmy czas oczekiwania w konkretnym szpitalu w danym mieście możemy sobie bez problemu sprawdzić. Jeśli będzie on zbyt długi, można poszukiwać innych, legalnych opcji operowania zmętniałej soczewki – http://alfamedycyna.pl/operacja-zacmy-najszybciej-nfz/.

Operacja zaćmy NFZ czas oczekiwania

W Polsce bezpłatne zabiegi transplantacji soczewki możliwe są dla osób ubezpieczonych z ramienia NFZ. Dotyczy to niemal wszystkich Polaków, ponieważ niemal wszyscy pracują i są obowiązkowo ubezpieczeni. Nie wszyscy jednak decydują się na korzystanie z publicznej opieki zdrowotnej. Pod względem jakości zabiegów oraz opieki pooperacyjnej zagraniczne szpitale mają dużo lepszą renomę. Akurat w przypadku operacji zaćmy nie powinno to mieć większego znaczenia, ponieważ zabieg jest bardzo szybki, bardzo mało inwazyjny i nie generuje zbyt wielu powikłań. W zdecydowanej większości zabiegi wszczepienia sztucznej soczewki odbywają się bezproblemowo. Pacjent tuż po zabiegu zaczyna odzyskiwać swoje dawne widzenie. Należy pamiętać, że soczewka ludzka to narząd nie unerwiony i nie ukrwiony. W związku z tym ryzyko powikłań przy wszczepieniu sztucznej soczewki jest naprawdę minimalne, a sam zabieg nie należy do ryzykownych.

Operacja zaćmy w Polsce na NFZ

W Polsce wykonuje się kilkadziesiąt tysięcy zabiegów operacji zaćmy. To, czy będziemy jednymi ze szczęściarzy, którym uda się dostąpić tego zabiegu, zależy od kolejki oczekujących na zabieg. Taką kolejkę możemy łatwo zweryfikować zaglądając na oficjalną stronę NFZ. Pokaże ona, jaki jest czas oczekiwania na konkretny zabieg w konkretnym szpitalu. Może się okazać, że w żadnym ze szpitali w naszym mieście nie ma dość szybkich terminów. Wówczas pozostaje nam zapisanie się na zabieg w innym mieście, bądź też leczenie za granicą.

Leczenie zaćmy za granicą

W ramach tak zwanej dyrektywy transgranicznej możemy wykonać zabieg operacji zaćmy za granicą, w jednym z krajów Unii Europejskiej. W przypadku gdy potrzebna jest operacja zaćmy NFZ czas oczekiwania na zabieg gdy jest zbyt długi, może znacząco uprzykrzyć nam życie. Wielomiesięczne oczekiwanie na zabieg ukróca nasze możliwości zawodowe – w wielu przypadkach chorzy rezygnują z pracy, ponieważ przestają widzieć i w związku z tym nie mogą efektywnie wykonywać swojej pracy. Zwolnienie lekarskie nie może trwać w nieskończoność, dlatego chory, aby móc wrócić do aktywności zawodowej, często ma stawiane ultimatum – albo zoperuje się jak najszybciej i wraca, albo nie ma po co wracać do pracy po długim czasie.

W kwestii jaką jest operacja zaćmy czas oczekiwania na zabieg w Czechach wynosi do dwóch tygodni. To dużo bardziej akceptowalny przez wielu chorych termin. Decydują się oni zatem, by wykonać stosowne badania potwierdzające diagnozę zaćmy i konieczność niezwłocznego wykonania zabiegu, a następnie umawiają termin operacji w Czechach. Zabieg taki trwa jeden dzień i w krótkim czasie pacjent może powrócić do Polski. Po zabiegu praktycznie nie ma wymaganego okresu rekonwalescencji, więc bardzo szybko można powrócić do swoich dawnych obowiązków.

Operacja zaćmy – jak to wygląda w praktyce?

Jeśli zostanie zdiagnozowana u nas zaćma, nie mamy się czego obawiać. Gdy będzie potrzebna operacja zaćmy NFZ czas oczekiwania należy sprawdzić najpierw na stronie NFZ, a następnie zadzwonić do wybranego szpitala w Polsce, by umówić zabieg. Zabieg jest bardzo mało inwazyjny – wykonywany jest pod znieczuleniem miejscowym. Do gałki ocznej zostają wprowadzone specjalne narzędzia, które pozwalają usunąć zmętniałą, starą soczewkę, a następnie wkłada się w jej miejsce nową. Nowa soczewka szybko przystosowuje się do pełnionej funkcji i w krótkim czasie przywraca wzrok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *