Stomatolog Gliwice: nieprawidłowy zgryz zwiększa ryzyko próchnicy

O zęby trzeba szczególnie dbać, bo ich stan przekłada się na wiele innych rzeczy. Nieleczone ubytki mogą powodować problemy z sercem, bóle głowy, ale do dentysty powinniśmy się wybrać nie tylko, kiedy czujemy ból. Nieprawidłowy zgryz też może być problematyczny.

Zadbaj o proste uzębienie

Wbrew pozorom nieprawidłowy zgryz przekłada się nie tylko na jakość naszego życia, ale również na zdrowie. Krzywe zęby są bardziej podatne na ryzyko próchnicy i ubytków, które są kłopotliwe do wyeliminowania. Dlatego lepiej zawczasu zająć się tym problemem. Im wcześniej podejmiemy się tej czynności, tym lepiej. Najszybciej można skorygować wady u dzieci. U dorosłych trzeba poświęcić na to znacznie więcej czasu, ale nie ma górnej granicy wieku, w którym można się poddać takiemu zabiegowi. Trzeba mieć świadomość, że zakrzywienia dużo trudniej jest doczyścić. Stąd osadza się tam więcej bakterii, a zęby o wiele szybciej się niszczą, dlatego jeśli tylko mamy taką możliwość wybierzmy się do dobrej stomatolog Gliwice. Produkowane obecnie aparaty ortodontyczne są znacznie bardziej trwale, a do tego praktycznie niewidoczne – składają się z przezroczystych elementów. Dzięki temu ich noszenie nie jest już dyskomfortem, jak bywało kiedyś.

Zadbaj o profilaktykę

Bardzo ważna jest również sama profilaktyka jamy ustnej. Regularne wizyty u stomatolog Gliwice pozwalają zachować dobry stan uzębienia przez bardzo długi czas. Trzeba odwiedzać dentystę przynajmniej dwa razy do roku, nawet jeśli nie czujemy że coś nas boli. Ubytki w początkowym stadium znacznie łatwiej jest usunąć. Później będzie to już bardziej kłopotliwe. Dentysta przegląda zęby i ocenia, czy potrzebna jest jakaś ingerencja. Takie nawyki powinniśmy rozwijać już u dzieci, żeby w dorosłym życiu nie miały z tym problemów. Ważna jest też codzienna pielęgnacja, odpowiedni dobór akcesoriów do mycia zębów. Są specjalne pasty, które bardzo wspomagaj działania profilaktyczne i chronią przed wieloma wadami jamy ustnej. Co więcej osoby, które stosują dobrej jakości pasty i preparaty stomatologiczne mają znacznie zdrowsze zęby i rzadziej pojawiają się u nich ubytki. Dobrze jest regularnie wymieniać szczoteczki do zębów, bo szybko się zużywają, a później nie są tak efektywne. Zaleca się kupić elektryczne szczoteczki, które wykonują kilka tysięcy ruchów na minutę. To znacznie więcej niż tradycyjnie. Dobrze jest znaleźć dentystę, do którego mamy zaufanie, żeby wykrył ubytki już w początkowej fazie. Przy wyborze odpowiedniego gabinetu stomatologicznego należy zwrócić uwagę na sprzęty, które powinny być dobrej jakości. Dzięki temu możliwa będzie szybka i trafna diagnoza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *