Usunięcie zaćmy w Czechach – czy warto?

Ostatnio na polskim rynku pojawiła się opcja leczenie zaćmy u Czechów. Coraz więcej polskich szpitali zaczyna współpracę z naszymi zagranicznymi sąsiadami, kierując swoich pacjentów do ich placówek. Zresztą nietrudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę fakt, iż kolejki są tam znacznie krótsze, a terminy bliższe.

Co to jest zaćma?

Zaćma objawia się zmętnieniem soczewki w oku. Sama soczewka odpowiada rozmiarowi groszku soczewicy, a operacja usuwania zaćmy polega na wymianie mętnej soczewki na sztuczną. Z tą dolegliwością borykają się przede wszystkim starsze osoby. Osoby po 60-tym roku życia mogą mieć początki zmętnień soczewki, co przekłada się na określone schorzenia. To jest tzw. zaćma naturalna i jest związana z procesem starzenia się organizmu. Innymi rodzajami zaćmy jest zaćma cukrzycowa i zaćma pourazowa. Wyróżniamy również zaćmę wrodzoną. W takich przypadkach albo dziecko rodzi się z mętną soczewką albo soczewka mętnieje w kilka lub kilkanaście lat od momentu urodzenia, jednak te przypadki nie są częste. Podstawowymi objawami zaćmy są: pogorszenie ostrości widzenia, zamglone widzenie, efekt dwojenia w oczach. Poza tym oczy osób, które mają zaćmę, łzawią, męczą się szybko podczas czytania i słabo widzą w słoneczny dzień. Patrząc na źródło światła, osoby chore mogą mieć odczucie, jakby coś je oślepiało.

Jak leczyć?

Zaćmę można skutecznie wyleczyć jedynie operacją. Do tej pory Polacy mogli leczyć się tylko w Polsce, jednak od jakiegoś czasu mają do wyboru drugą opcję, którą jest usunięcie zaćmy w Czechach. Jest to wygodna możliwość dla osób, które nie chcą czekać nieskończoną ilość czasu w kolejkach na ten krótki zabieg. Czas jest tym bardziej istotny w tej sytuacji, ponieważ nieleczenie zaćmy przez dłuższy czas może spowodować nawet ślepotę. Sama operacja jest bardzo krótka, trwa zaledwie 20 minut, a może uratować wzrok. Wielu osobom może się wydawać, że formalności związane z zapisaniem się na usunięcie zaćmy Czechy są skomplikowane, lecz nic bardziej mylnego. Najpierw musimy wybrać polski szpital, który współpracuje z Czechami. Gdy to zrobimy, umawiamy się na wizytę, na której zostaniemy przebadani pod kątem kwalifikacji do zabiegu, a potem zostanie nam wyznaczony termin operacji. Z kolei w czeskim szpitalu najpierw będziemy musieli przejść badania wstępne, a następnie udamy się na zabieg. Po tym czeka nas rekonwalescencja. Leczenie zaćmy w Czechach kosztuje 2500 zł, ale na szczęście możemy ubiegać się o refundację z NFZ. Wystarczy, że złożymy wniosek o o zwrot kosztów świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych poza granicami kraju i możemy po jego rozpatrzeniu odzyskać około 2100 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *