W jaki sposób przeprowadzana jest operacja zaćmy?

Masz problemy z zaćmą? A może zastanawiasz się, jak przebiega operacja? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś „tak” to wtedy koniecznie przeczytaj ten artykuł. Zobacz, na czym polega operacja zaćmy i jakie opcje leczenia ma do wyboru polski pacjent.

Dwie metody operacji

W historii medycyny są znane dwie formy usuwania zaćmy: wennątrztorebkową i zewnątrztorebkową. Pierwsza z nich jest już historyczną opcją leczenia, a polegała ona na usunięciu zmętniałej soczewki wraz z torebką, w której się ona znajduje. Usuniętą soczewką zastępowały szkła okularowe. Zwykle były one bardzo silne, bo miały moc około +10 dioptrii. Ta metoda została wyparta przez zewnątrz torebkową. Na czym ona polega? W dużym skrócie: usuwa się zmętniałą soczewkę i zastępuje się ją sztucznym odpowiednikiem. W tej formie leczenia najczęściej stosuje się technikę fakoemulsyfikacyjną czy za pomocą mikrocięcią. Warto tutaj wspomnieć, że sztuczne soczewki są bardzo korzystne dla organizmu pacjenta i są przez niego dobrze tolerowane.

Jakie alternatywy leczenia ma polski pacjent?

Operacja zaćmy to jedyna skuteczna metoda usunięcia tej przypadłości. Niestety, w naszym kraju dość ciężko jest ją wyleczyć. Na ten stan rzeczy wpływa czas oczekiwania, który jest bardzo długi. Średnio na zabieg czeka się 2-3 lata, jeśli chcemy leczyć się przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Oczywiście, można się również leczyć prywatnie. Z kolei ta opcja wiążę, że sobą wysokie koszty finansowe. Pacjent musi mieć w kieszeni około 3 tys. zł, aby móc się wyleczyć z katarakty. Na szczęście, jest też trzecia możliwość, czyli operacja zaćmy poza granicami kraju.

Czy warto postawić na operację zaćmy w Czechach?

Operacja zaćmy w Czechach to sposób, aby w krótkim czasie i przy niewielkim nakładzie finansowym wyleczyć się z tej choroby. Nic więc dziwnego, że coraz więcej Polaków decyduje się na tą możliwość. Sam zabieg jest przeprowadzany według najwyższych standardów, a kosztuje on 2,5 tys. zł. Na szczęście, po powrocie do Polski, pacjent może ubiegać się o refundację z Narodowego Funduszu Zdrowia. W tym celu musi jedynie wypełnić i wysłać wniosek o zwrot świadczeń opieki zdrowotnej przeprowadzonej poza granicami kraju. Po tej czynności, wystarczy odrobina cierpliwość i po 30-stu dniach otrzyma on zwrot w wysokości, który na obecną chwilę wynosi ok. 2,1 tys. zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *