Wady wzroku. Zaćma i jaskra – co warto wiedzieć na ich temat?

Jaskra i zaćma to dwie najczęściej występujące choroby oczu, a mimo to wiele osób je lekceważy. Przeczytaj ten artykuł i zobacz, czemu są one takie groźne.

Dlaczego coraz więcej z nas boryka się problemami oczu?

Wśród Polaków bardzo szybko rośnie liczba osób z wadami wzroku. Jest to związane głównie z popularyzacją komputerów, smartfonów, tabletów i innych urządzeń, z których korzystamy patrząc z bliska na ekran. Powoduje to najczęściej krótkowzroczność już w bardzo młodym wieku. Jest jeszcze możliwe naprawienie tej wady, ale ludzie najczęściej to bagatelizują, a gdy mija kilkanaście lat mięśnie gałki ocznej odpowiadającej za dalekie widzenie ulegają tak wielkiemu rozleniwieniu, że niemożliwa jest już jakakolwiek korekcja. Trzeba nosić okulary i to często do końca życia, choć w dzisiejszych czasach możliwe są już operacje i korekty wzroku za pomocą urządzeń laserowych, ale koszty takich zabiegów są bardzo duże.

Zaćma – choroba, której nie wolno lekceważyć

Mniej popularnym, ale wciąż bardzo groźnym problemem ze wzrokiem jest tak zwana zaćmazaćma może doprowadzić nawet do całkowitego i nieodwracalnego uszkodzenia narządu wzroku.

Jaskra – co warto wiedzieć na jej temat?

Inne wady są już o wiele mniej znane, a zaliczyć do nich można chociażby jaskrę. Występuje ona często u osób z nadciśnieniem tętniczym, ponieważ właśnie ono powoduje wtórny wzrost ciśnienia w gałce ocznej. Efektem tego może być zatkanie kanaliku odpływowego dla specjalnego płynu, którym w normalnych warunkach nawilżona jest gałka oczna. Wzrost ciśnienia tego płynu spowodowany rzeczonym zatkaniem odpływu powoduje bardzo szybką degradację gałki ocznej, włączając w to siatkówkę. Powoduje to niestety całkowite uszkodzenie wzroku w bardzo krótkim czasie, dlatego jeśli widzimy jakiekolwiek objawy u siebie lub u innych, natychmiast zgłośmy się do okulisty, lub nawet do szpitala.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *