Złamana kość a może osteoporoza? Nieważne, ważne, że densytometr ułatwi diagnozę

Ze zdrowiem nie ma żartów. Póki nic nam nie dolega nie zastanawiamy się nad tym, że możemy być chorzy, nie przejmujemy się lekkimi bólami, często zaniedbujemy nawet podstawowe badania profilaktyczne. O naszym zdrowiu przypominamy sobie wtedy, gdy jest szansa, że możemy je utracić.

Zdrowe kości to podstawa

Nasze kości stanowią podstawę dla całego naszego organizmu, dlatego choć niewidoczne są dla nas aż tak bardzo ważne. Bez nich nie bylibyśmy w stanie normalnie funkcjonować, nie mówiąc już o wykonywaniu skomplikowanych czynności. Nawet najmniejsze kości mogą mieć znaczenie. Przy chodzeniu liczy się każda kosteczka, jeżeli na przykład złamiemy którąś z kości palców u nóg to na pewno nasza jakość chodzenia zostanie znacząco obniżona. Zdarza się tak, że nawet nie wiemy, że doszło do złamania, a tylko odczuwamy lekki dyskomfort podczas spacerów. Nasze kości borykają się nie tylko ze złamaniami, ale również z poważnymi chorobami, takimi jak osteoporoza, która z resztą może do złamań prowadzić. Aż połowa polek jest narażona na zachorowanie właśnie na osteoporozę. To naprawdę ogromna liczba. Co można na to poradzić?

Profilaktyka kości

Osteoporoza wynika ze zmniejszającej się wraz z wiekiem gęstości kości. Taką gęstość możemy sprawdzać podczas badania z użyciem densytometru. Maleje produkcja komórek kostnych, dlatego jesteśmy coraz bardziej narażeni na dziury w naszych kościach, a więc na ich osłabianie, co skutkuje podatnością na złamania. Jak więc temu przeciwdziałać? Oczywiście trzeba stosować dobrą dietę, która bogata jest w wapń, który pomaga w budowie naszego układu kostnego. Wapń, jak wiemy znajduje się przede wszystkim w nabiale, dlatego nie unikajmy mleka, serów, czy jogurtów. Poza tym zajadajmy się także produktami, które zawierają witaminy D i K, które również pozytywnie wpływają na kości. Z witaminą D jest o tyle łatwo, że sam nasz organizm ją wytwarza. Nie uciekajmy od słońca, a nie będziemy martwić się o jej niedobór. Z kolei witaminę K znajdziemy w zielonych warzywach. Wszyscy wiedzą, że warzywa są zdrowe, trzeba tylko wybrać te, których najbardziej nam potrzeba.

Diagnostyka osteoporozy

Jeżeli podejrzewamy, że możemy mieć początki osteoporozy odwiedźmy lekarza, który zapewne skieruje nas na badania. Densytometr densytometr precyzyjnie określi, jaka jest gęstość naszych kości i czy możemy obawiać się tej choroby. Grupą podatną na osteoporozę są zwłaszcza te osoby, u których we wcześniejszych pokoleniach już ona występowała, jednak nie tylko one, dlatego warto badać się oraz zdrowo odżywiać bez względu na predyspozycje genetyczne. Oprócz stosowania diety i badań diagnostycznych, nie zapominajmy również o ćwiczeniach, które są niezbędnym elementem każdego rodzaju dbałości o nasz organizm. Chodzenie po schodach, czy skakanie na skakance, a może aerobik? To wszystko właśnie ćwiczenia, które wpływają w znaczący sposób na nasz układ kostny i dają zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *